آمریکا در کمتر از سه هفته، دومین ماهواره جاسوسی خود را به فضا پرتاب کرد. ماهواره NROL-52 روز یکشنبه (15 اکتبر به‌وقت محلی) بر روی یک موشک Atlas V (اطلس 5) از یک مرکز نیروی هوایی 'کیپ کاناورال' در فلوریدا به فضا پرتاب شد. این پرتاب پیش‌ازاین به دلیل وضعیت آب و هوایی و تغییرات در قطعات به تاخیر افتاده بود.

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:شنبه 29 مهر 1396
نظرات()   
   

سازمان فضایی امارات با هدف تعیین چارچوبی برای همکاری و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه علوم فضایی با دولت لوکزامبورگ تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. این تفاهم‌نامه همکاری‌های دو کشور را در در جنبه‌های مختلف اکتشافات فضایی از جمله علوم فضایی، تحقیق، فناوری، سنجش از دور و ناوبری وارد مرحله جدیدی می‌کند. علاوه بر این، استخراج منابع از فضا نیز در دستور کار سازمان فضایی امارات برای سالهای آینده قرار دارد؛ بدینترتیب همکاری با لوکزامبورگ که سرمایه‌گذاری عظیمی در بخش معدنکاری فضایی کرده است از نکات مهم مد نظر سازمان فضایی امارات در امضای این تفاهم‌نامه میباشد. تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی امارات با دولت لوکزامبورگ در جریان سفر هیئتی از مقامات لوکزامبورگ به ابوظبی، بین اتین اشنایدر (Etienne Schneider) معاون نخست‌وزیر لوکزامبورگ و وزیر اقتصاد این کشور با دکتر احمد بلهول الفلاسی (Ahmad Belhoul Al Falasi)، رییس سازمان فضایی امارات به امضا رسید.

منبع: اسپاش


 • آخرین ویرایش:شنبه 29 مهر 1396
نظرات()   
   
جمعه 28 مهر 1396  09:33 ب.ظ

 فضانوردان اوقات فراغت خود را در فضا چگونه می گذرانند؟ آیا سرگرمی خاصی برای آنها وجود دارد؟

-    سرگرمی های بسیار متنوعی هست، کتاب و مجله می خوانیم؛ گاهی هم فیلم می بینیم. اما من هنوز مشغول بررسی نامه های رسیده هستم. گوش دادن به رادیو هم در « میر » سرگرمی خیلی جالبی است.

آیا تا کنون در فضا دچار وضعیتی بحرانی و خطرناک شده اید؟

-    فکر نمی کنم که دچار چنین وضعی شده باشم، گرچه باید پذیرفت که ممکن است وضعیتی بحرانی نیز پیش بیاید.

از این که آدم مشهوری شده اید چه احساسی دارید؟

-    باید بگویم که خودم را آدم مشهوری احساس نمی کنم. خدا را شکر که هنوز آنچنان مشهور نشده ام که چنین احساسی به من دست دهد.

 شما که هم اکنون در خارج از زمین، در قلمرو فضای بیکران هستید، آیا به آنچه مردم از آن به بشقاب پرنده تعبیر می کنند، اعتقاد دارید؟

-    در این مورد نمی توانم اظهار نظر کنم. نمی دانم چنین چیزی هست یا نیست؛ چرا که واقعیت این مسئله با ده ها شایعه بی اساس در آمیخته است. من معتقدم این به رشته دیگری از علوم مربوط می شود؛ بنابراین از جواب دادن به این سوال خودداری می کنم.

بنظر شما جایگاه فضانوردی در جهان معاصر کجاست؟

-    فکر می کنم از اهمیت زیادی برخوردار است. از جمله در زمینه ناو های کیهانی بدون سرنشین، ارتباطات

شما آینده بشریت را در فضا چگونه می بینید؟

-    آینده خوبی را می بینم؛ مخصوصاً که تلاش انسان در فضا به خاطر روند مثبت کار و وسایل تکنیکی بازده بیشتری خواهد یافت.

بنظر شما آیا روزی می رسد که فضانوردی، حقیقتاً بین المللی شود؟

-    بنظرم تحقق چنین امری لازم است؛ هرچند که فضانوردی در حال حاضر هم تا حدود زیادی بین المللی شده است.

رشته های تخصصی مورد علاقه شما کدامند؟

-    الکترونیک، اینجا بیش از هر چیز دیگر رایانه و ارتباطات رایانه ای توجه مرا بخود جلب می کند.

 آیا زنان فضانورد قادرند که بطور یکسان هم سطح با مردان، از بازده کار خوبی برخوردار باشند؟

-    بنظر من نیاز چندانی نیست که زنان حتماً هم سطح مردان کار کنند. زنان ظرفیت های مخصوص به خود را  دارند و مردان نیز همینطور. آنان می توانند با هم در فضا کار کنند؛ اما الزامی نیست که بازده شان با هم مساوری باشد.

 نظر شما راجع به دعوت از کارشناسان و متخصصان خارجی برای دیدار از مراکز فضایی شوروی و آشنایی آنان با تحقیقات فضایی که در شوروی به عمل می آید، چیست؟

-    نظر مساعد دارم؛ چرا که این تنها به نفع متخصصان خارجی نیست؛ بلکه ما نیز در آن ذینفع هستیم.

درباره این که این مصاحبه چه ویژگی خاصی دارد می توانید به اینجا مراجعه کنید.


 • آخرین ویرایش:جمعه 28 مهر 1396
نظرات()   
   
پنجشنبه 27 مهر 1396  11:09 ب.ظ

ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" ساخت شرکت لوسیفان به واستوچنی رسید. شرکت  لوسیفان از زیرمجموعه های سازمان فضایی روسیه روسکاسموس بشمار می رود که طراحی و ساخت سیستم های نظارت فضایی، کنترل اطلاعات و مجتمع های الکترومکانیکی مربوط به فناوری فضایی را انجام می دهد.

این ماهواره، به همراه کارشناسان فنی و عملیاتی شرکت  لوسیفان و تجهیزات برای مونتاژ و آزمایش دستگاه های مختلف آن با یک هواپیمای اختصاصی وارد مرکز پرتاب های فضایی  واستوچنی شد.

ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" برای دریافت تصاویر محلی و جهانی ابرها، سطح زمین، یخ و برف در دامنه های مختلف، تعیین دمای سطح دریا و دمای تابش از سطوح زیرین، بررسی وضعیت و توزیع ازن در جو، اطلاعات در مورد شرایط ژئوفیزیکی در نزدیک زمین در فضا، چگالی طیفی انرژی خروجی تابش برای تعیین مشخصات عمودی دما و رطوبت در جو، و همچنین برای ارزیابی اجزای تعادل تابش سیستم زمین-جو طراحی و ساخته شده است.

برای رساندن این ماهواره به مدار تعیین شده، قرار است بعد از پرتاب و در مرحله گردش اولیه مداری در اطراف زمین از موشک تقویتی فرگات استفاده شود.

پرتاب ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" برای ماه نوامبر 2017 برنامه ریزی شده است که با موشک "سایوز2-1 ب" با مرحله تقویتی فرگات صورت می گیرد. در این پرتاب، سایوز علاوه بر محموله سنگین خود یعنی"متئور-ام2-1" چند ریز ماهواره را نیز به مدار خواهد رساند.

آن طور که به نظر می رسد پایگاه پرتاب های فضایی واستوچنی ماه های پرکاری را در پیش رو دارد. خدمه این پایگاه در آینده ای نزدیک چند ماهواره از مشتریان روسی و خارجی را دریافت خواهند کرد که از جمله می توان به ماهواره های آسیاست-3 و ایدیاست (IDEA (Infusing satellite Data into Environmental air quality Applications) اشاره کرد که قرار است با موشک "سایوز2-1 ب" صورت گیرد.

طبق برنامه ریزی های روسکاسموس در دسامبر 2017 موشک "سایوز2-1 آ" کناپوس-ب ماهواره ویژه نظارت بر وضعیت اضطراری را از واستوچنی به فضا پرتاب خواهد کرد.

اولین پرتاب ماهواره از واستوچنی در 28 آوریل 2016 صورت گرفت. پایگاه فضایی واستوچنی که نخستین سایت پرتاب موشک غیرنظامی در خاک روسیه است باید بتدریج وابستگی روسیه به پایگاه فضایی اجاره ای بایکونور قزاقستان را کم کند. این کشور در نظر دارد در اواسط دهه 2020 پرتاب های خود از بایکونور قزاقستان را خاتمه دهد.

منبع: اسپاش


 • آخرین ویرایش:پنجشنبه 27 مهر 1396
نظرات()   
   

اختتامیه دومین رقابت کشوری داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و نقاشی با موضوع نجوم و فضا در همایشی که به مناسبت هفته جهانی فضا در سال 96 به همت انجمن نجوم آیاز تبریز با همکاری پژوهشکده رانشگرهای فضایی دایر می‌شود، برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مریم فخیمی، دبیر این همایش با بیان این که مهندس آریاصبوری و مهندس نوید فرخی مهمانان ویژه این همایش خواهند بود، گفت: در بخش نخست این همایش، معدن‌کاری فضایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که بر این اساس مهندس «آریا صبوری» نویسنده و پژوهشگر علوم و فناوری فضایی در این‌باره سخنرانی خواهد کرد.

وی افزود: مهندس نوید فرخی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کارآگاهی و علمی‌تخیلی و داور دو دوره رقابت «رؤیای کهکشانی من» در بخش داستان کوتاه، درباره ضرورت ترویج ادبیات علمی ‌تخیلی سخنرانی خواهد کرد.

به گفته وی، اختتامیه دومین دوره رقابت کشوری «رؤیای کهکشانی من» نیز در این برنامه انجام می‌شود که جوایزی به نفرات برگزیده این رقابت اهدا خواهد شد.

 وی افزود: شرکت در این همایش برای تمام علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.

رونمایی از اولین آسمان‌نمای دیجیتال

سیدعمادالدین قاضی طباطبایی، رئیس انجمن نجوم آیاز تبریز نیز ضمن دعوت از شهروندان برای شرکت در این همایش که فردا، پنجشنبه، 27 مهرماه در فرهنگسرای دکتر مبیّن برگزار می‌شود، گفت: در این همایش از اولین پلانتاریوم (آسمان‌نمای) دیجیتال رونمایی می‌شود.

بر اساس این گزارش، هفته جهانی فضا با هدف ترویج دانش فضایی و آشنا شدن مردم با فعالیت‌ دولت‌ها در حوزه فضا، هر سال از 12 تا 18 مهر ( ۴ تا۱۰ اکتبر) در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود و انجمن نجوم آیاز تبریز نیز همچون سال‌های گذشته ویژه‌ برنامه‌های خاصی تدارک دیده است.

منبع: ایسنا


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 مهر 1396
نظرات()   
   

محققان دانشگاه "کرنل" با استفاده از آخرین داده‌های فضاپیمای "کاسینی" به این نتیجه رسیده‌اند که فرضیات دانشمندان در رابطه با حلقه A زحل در 30 سال اخیر اشتباه بوده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، با وجود آنکه فضاپیمای "کاسینی"(Cassini) نابود شده است اما با توجه به اینکه این فضاپیما تا آخرین لحظه به ارسال داده به زمین ادامه داده‌ بود، این اطلاعات همچنان مفید و تعیین‌کننده هستند.

حلقه‌های اصلی زحل به ترتیب از نزدیک‌ترین فاصله به این سیاره عبارتند از حلقهD، C، B، A و چند حلقه نامتراکم دیگر به نام‌های F، G و E که بر اساس ترتیب کشف نام‌گذاری شده‌اند.

براساس اعلام "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) این سیاره دارای 52 قمر ثابت و 8 قمر موقت است.

در جدیدترین بررسی‌های انجام گرفته از سوی محققان دانشکده نجوم دانشگاه "کرنل"(Cornell)، آنها به این نتیجه رسدند که بخشی از فرضیات نجومی 30 سال اخیر در رابطه با زحل اشتباه بوده است.

برای مثال محققان معتقد بودند که قمر "ژانوس"(Janus) که در خارج از حلقه A به دور زحل می‌گردد به تنهایی مسئول حفظ ساختار این حلقه بوده است و باقی مانده این حلقه به خاطر نیروی جاذبه ناشی از قمر ژانوس بوده است.

اما داده‌های کاسینی نشان می‌دهند که ژانوس تنها مسئول حفظ حلقه A نیست و قمرهای متعدد دیگری نظیر "پن"، "پرومته"، "پاندورا" و چهار قمر دیگر زحل در جلوگیری از پخش شدن ذرات این حلقه به فضا نقش دارند.

"رادوان تاج‌الدین" یکی از محققان این تحقیق گفت : تمام این قمرها با همکاری یکدیگر موفق به حفظ این حلقه شده‌اند و تنها ژانوس این وظیفه را انجام نمی‌دهد.

تاج‌الدین و همکارانش در تصمیم‌گیری درباره نقش قمرهای دیگر، داده‌های کاسینی را در مورد چگالی امواج در حلقه A بررسی کردند. این امواج توسط یک پدیده شناخته شده به عنوان رزونانس قمری ساخته شده‌اند که در آن اشیاء در حال چرخش تاثیری بر یکدیگر دارند.

این یافته‌های جدید به سایر آثار اخیر کاسینی پیوسته است، از جمله اینکه میدان مغناطیسی زحل کمبودی شگفت آور دارد و اینکه ذرات گرد و غبار بسیار کمی بین سیاره و حلقه اول آن وجود دارد و طوفان‌های ساخته شده از ماسه‌های هیدروکربنی در قمر تایتان که می‌تواند به توضیح بادهای شدید در آن کمک کند.

این تحقیق امروز در ژورنال Astrophysical منتشر شده است.

منبع: ایسنا


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 مهر 1396
نظرات()   
   

کارشناسان سازمان فضایی روسیه- روسکاسموس- در پایگاه پرتاب‌های فضایی بایکونور، ناو کیهانی سایوز ام.اس-7 را تحویل گرفتند و عملیات آزمایش دستگاه‌های این سفینه را آغاز کردند.

ناو کیهانی سایوز ام.اس-7 قرار است در 27 دسامبر 2017 به فضا پرتاب شود و سه عضو پنجاه و چهارمین گروه اعزامی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را به مدار ببرد. این 136 مین مأموریت سرنشین دار ناو سایوز خواهد بود. سرنشینان سایوز ام.اس-7 شامل آنتوان اشکاپلروف فرمانده ناو، نوریشیگه کانای فضانورد ژاپنی و یک فضانورد آمریکایی به نام اسکات تینگل خواهند بود.

اشکاپلروف کیهان‌نورد روس، دو مأموریت فضایی دیگر در پرونده خود دارد. وی یک‌بار در سال 2011 با ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-22 راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد و 165 روز در آن فعالیت داشت. مأموریت بعدی اشکاپلروف در سال 2014 و به‌عنوان فرمانده ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-15 ام. بود که 200 روز طول کشید.

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 مهر 1396
نظرات()   
   
چهارشنبه 26 مهر 1396  07:34 ق.ظ

در بخش اول این مطلب گفتیم که نخستین ناو سرنشین دار چگونه طراحی و ساخته شد. اما برای سفر انسان به فضا، نخست باید این ناو در شرایط واقعی آزمایش می‌شد تا مشخص شود پرواز سرنشین دار آن برای انسان خطری ندارد. اینک دنباله ماجرا...

***

۲۸ ژوئیه سال ۱۹۶۰ کوشش برای پرتاب دومین سفینه کیهانی به عمل آمد. این ناو به بخش فرودی، تجهیز شده بود و سپر حفاظتی داشت. در مخزن موجود در صندلی پرتابی به‌جای فضانورد ۲ سگ به نام‌های «لیسیچکا» (روباه کوچک) و «چایکا» (مرغ دریایی) قرار داشتند.

برای بسیاری از کارشناسان تا سال‌ها این سوال وجود داشت که چرا روس‌ها از سگ استفاده کردند و نه مثل آمریکایی‌ها از میمون؟

جواب آن بسیار ساده بود: هدف از این آزمایش‌ها بررسی کارایی دستگاه‌ها بود. پس دلیلی نداشت که از میمون که نسبت به سگ حیوان گران‌قیمتی است استفاده شود! این سگ‌ها هم ولگرد بودند چون کارالیف اعتقاد داشت سگ‌های خانگی جان‌سخت نیستند.

به دلیل انفجار اتاقک موتور بخش «گ» (یکی از قسمت‌های جانبی سفینه) در سی و هشتمین ثانیه پرتاب منفجر شد. کارشناسی‌های بعدی دلیل این انفجار را بسامد بالا سفینه اعلام کردند.

دستگاه فرودی از ناو جدا شد و در نزدیکی افتاد اما به دلیل آنکه سامانه  نجات نداشت سگ‌ها کشته شدند و هیچ گزارشی درباره این پرتاب منتشر نشد.

۱۹ اوت ۱۹۶۰ در ساعت ۱۱:۴۴:۷ به‌وقت مسکو دومین سفینه کیهانی (ا-کا-شماره ۲) با موفقیت پرتاب شد. ناو ۴۶۰۰ کیلوگرم وزن داشت و در مداری با مشخصات زیر قرار گرفت:

 ارتفاع ۳۰۶-۳۳۹ کیلومتری، دور چرخش ۷ /۹۰ دقیقه، درجه انحراف نسبت به خط استوا  ۵۷ /۶۴درجه

در مخزن مخصوص نصب‌شده بر  صندلی پرتابی ۲ سگ به نام‌های بلکا و استرلکا قرار داشتند.

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 مهر 1396
نظرات()   
   
سه شنبه 25 مهر 1396  07:01 ق.ظ

علی صادقی نائینی بابیان اینکه هم‌اکنون ۲ رصدخانه اصلی در مرکز فضایی ماهدشت در حال فعالیت هستند، گفت:«یکی از این رصدخانه‌ها به‌صورت شبکه‌ای با ۳ کشور چین، پرو و پاکستان تعامل دارد و اطلاعات نجوم رصدی را مبادله می‌کنند

وی گفت:«اما برای داخل کشور نیز باوجود داشتن چندین رصدخانه که دارای امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خوبی هستند اما شاهد عدم تعامل در تبادل اطلاعات نجومی هستیم

صادقی نائینی با اشاره به تأسیس رصدخانه‌هایی در دانشگاه‌های شیراز و زنجان، دانشگاه آزاد تفت ، شهرداری بوشهر و رصدخانه قم افزود:«این رصدخانه‌ها به‌صورت مجزا عمل کرده و در دریافت و پردازش اطلاعات تعامل ندارند. براین اساس با هماهنگی‌های صورت گرفته و ایجاد یک دبیرخانه، طرح شبکه‌سازی رصدخانه‌های اپتیکی کشور را کلید زدیم تا با ایجاد همکاری مشترک میان این رصدخانه‌ها شاهد یکپارچه‌سازی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های داخلی باشیم

مدیرکل سنجش‌ازدور سازمان فضایی ایران این طرح را بستری برای اشتراک‌گذاری داده‌ها و تحقیقات و هم‌افزایشی پژوهش‌های حوزه نجوم عنوان کرد و گفت:«شبکه رصدخانه‌های اپتیکی کشور، وظیفه اخذ درخواست از منجمان و رصدگران مختلف را بر عهده دارد و بر اساس جزئیات درخواست و زمان در نظر گرفته‌شده برای رصد، این درخواست را بین رصدخانه‌های فعال کشور توزیع می‌کند

ادامه مطلب • آخرین ویرایش:سه شنبه 25 مهر 1396
نظرات()   
   

مهندس محمدجواد آذری جهرمی، در اینستاگرام نوشت: "این هفته، هفته جهانی فضا نام‌گرفته است. مأموریت‌های کشور در حوزه استفاده صلح‌آمیز و غیر دفاعی از دانش فضائی بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. دو مجموعه سازمان فضائی ایران و پژوهشگاه فضایی متولی این مأموریت‌ها در وزارت ارتباطات هستند. امروز از آخرین مراحل ساخت ماهواره‌های ناهید دو و امیرکبیر و هم‌چنین ظفر بازدیدی داشتم. نبوغ دانشمندان ایرانی باوجود عدم جلب همکاری‌های بین‌المللی در ساخت ماهواره‌های سنجشی -که کاربرد بی‌شماری در هواشناسی، مدیریت بلایای طبیعی، مدیریت منابع آب کشور و دیگر حوزه‌ها دارد- بی‌نظیر است. بایستی بتوانیم این دانش را در عرصه‌های جاری نیازهای کشور بکار بگیریم و از شکل پژوهشی صرف خارج کنیم".

منبع: اسپاش


 • آخرین ویرایش:دوشنبه 17 مهر 1396
نظرات()   
   
یکشنبه 16 مهر 1396  05:15 ب.ظ

روز چهارشنبه 19 مهرماه نشستی در کانون فرهنگی روح الله با عنوان "کشف دنیا های جدید؛ از تخیل تا واقعیت" با سخنرانی استاد محمد قصاع نویسنده، مترجم و پژوهشگر برجسته ادبیات علمی تخیلی برگزار خواهد شد. مسلما حضور استاد قصاع و تحلیل های ایشان در مورد کشف دنیا های جدید در ادبیات علمی تخیلی از ویژگی های فوق العاده برخوردار است.

با این نشست، نمایشگاهی با عنوان "فضا به روایت آرباتی ها" نیز همراه خواهد بود که شامل 40 اثر هنری زیبا از یک نقاش روس درباره تاریخ فضانوردی است.

علاقمندان را به حضور در این مراسم بی سابقه در ایران دعوت می کنیم.


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 مهر 1396
نظرات()   
   

محققان آژانس فضایی اروپا می‌گویند که با بازنگری اطلاعات «روزتا» موفق به کشف یک عکس جدید از این فضاپیما شده‌اند.

دقیقاً یک سال پیش، ۹ مهر (۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶) بود که فضاپیمای روزتا به‌آرامی به سطح دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنک یا چوری سقوط کرد و به مأموریت ۱۲ ساله خود پایان داد. دانشمندان آژانس فضایی اروپا تصور می‌کردند که تمام عکس‌های روزتا را بازیابی کرده‌اند، اما یک تحلیل مجدد از اطلاعات مخابره شده رزتا نشان می‌دهد که یک عکس محو از فاصله چند سانتی‌متری وجود دارد که تاکنون کشف نشده بود.

تقریباً دو سال پس‌ازآنکه مأموریت روزتا به پایان رسیده، این عکس جدید کشف‌شده است. این عکس زمانی گرفته‌شده است که رزتا به‌آرامی به گودال ۱۳۵ متری دیر المدینه (نام‌گذاری از روی دهکده باستانی مصر که به دلیل صنایع تابوت و مقبره‌هایش شهرت دارد) سقوط می‌کرد. این ناحیه به این دلیل انتخاب شد که ناهمواری‌های آن به تصور دانشمندان از ویژگی‌های بنیادی این ستاره دنباله‌دار هستند.

روزتا پس از مأموریت دوساله‌اش برای کاوش دنباله‌دار اردک شکل، به‌صورت کنترل‌شده‌ای منهدم شد. باوجود فرود نافرجام فضاپیمای فیله در سال ۲۰۱۴، در ادامه مأموریت مدارگرد روزتا نتایج بسیار خوبی در برداشت. رزتا مأموریت داشت به دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنک برسد و اطلاعاتی را از این دنباله‌دار در اختیار دانشمندان قرار دهد. اما دور شدن از خورشید و در معرض گاز و گردوغبار قرار گرفتن، مانع فعالیت بیشتر این فضاپیما بود. دنباله‌دار به دلیل مدار گردشی‌اش به دور خورشید، به‌تدریج در حال دور شدن از خورشید و درنتیجه سردتر و تیره‌تر شدن بود.

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 مهر 1396
نظرات()   
   

هفته‌ی پیش در دیگر رسانه‌ها اعلام شد که شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه، با حذف شبکه «رودآو» و «کردستان 24» وابسته به منطقه کردستان عراق از ماهواره «ترک‌ست» موافقت کرد. این شورا  با حذف شبکه‌های کردی «رودآو» و «کردستان 24»، وابسته به منطقه کردستان عراق از ماهواره ترک‌ست موافقت کرده است. مشابه چنین اتفاقی در سال‌های گذشته برای شبکه‌های تلویزیونی ایرانی مثل «العالم» و «پرس‌تی‌وی» رخ داده بود، تکرار این اتفاق نشان از افزایش گرایش کشورها به استفاده از چنین تاکتیکی برای تحت فشار گذاشتن کشورهای متخاصم دارد. با توجه به این موضوع اهمیت در اختیار داشتن یک ماهواره ملی نه تنها برای ارائه خدمات به کشور بلکه برای کمک به سایر کشورهای اسلامی بیش از پیش آشکار می‌شود

گذری بر تاریخ حذف شبکه‌های داخلی

روند حذف فرکانس‌های پخش شبکه‌های ماهواره‌ای ایران از ماهواره‌های گوناگون به آبان ماه 1388 بازمی‌گردد که ارتباط شبکه‌ی تلویزیونی العالم از روی ماهواره‌های عرب ست و نایل ست قطع شد. در این خصوص «سید احمد سادات» مدیر وقت این شبکه اظهار دارد: «در کشورهای عربی دو ماهواره اصلی وجود دارد که بسیاری از مخاطبان در کشورهای عربی از طریق این دو (عرب ست و نایل ست) به شبکه‌های ماهواره‌ای دسترسی دارند. از سه سال قبل ما را از این دو ماهواره اصلی قطع کردند و این تصمیمی بود که توسط پنج کشور مرتجع عربی گرفته شد و بیشترین فشار در آن مقطع از سوی رژیم‌های عربستان سعودی و مصر بود.»

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 مهر 1396
نظرات()   
   

رحیم احسانی در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران این پژوهشگاه با اشاره به شعار هفته جهانی فضا اظهار کرد: امسال موضوع 'شناخت جهانی تازه در فضا' برای این هفته درنظرگرفته شده است و همزمان با برگزاری برنامه های این هفته نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگران این پژوهشگاه نیز برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این حوزه پیشرفت های زیادی در سطح کشور و به ویژه پژوهشگاه فضایی ایران داشته ایم که از جمله آنها می توان به ساخت چندین ماهواره اشاره کرد؛ اولین نوع، ماهواره سنجشی است که برای تصویربرداری از سطح زمین از آن استفاده می شود و نوع دیگر ماهواره مخابراتی است که ساخت و توسعه آنها با توجه به قرارداد با سازمان فضایی در دستورکار است‌.

رییس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: دو ماهواره ناهید 1 و ناهید 2 ماهواره عملیاتی و کاربردی مخابراتی هستند که در یکی دو سال آینده در مدار قرار می گیرند.

ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 مهر 1396
نظرات()   
   

فضاپیمای کاسینی (Cassini) پس از سال‌ها گردش به دور سیاره زحل و بررسی قمرهای آن، سفر بی‌بازگشتی را به سمت اتمسفر زحل پیمود و آخرین مأموریتش که به «پایان بزرگ» معروف است را انجام داد. ارتباط این کاوشگر در ساعت 16:25 دقیقه جمعه به‌وقت‌تهران با زمین قطع شد.

زحل، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید، با 53 قمر تأییدشده و کمربند زیبای خود یک نمونه بسیار عجیب است. سال‌ها پیش کاسینی سفر طولانی خود به‌منظور اکتشاف زحل را آغاز نمود. این فضاپیمای 3.4 میلیارد دلاری 14.16 میلیون کیلومتر در فضا حرکت کرده تا درنهایت به مقصد خود رسیده است.

به لطف این فضاپیما، بزرگ‌ترین قمر زحل «تایتان» (Titan) و جریان گاز متان که به شکل باران بر اقیانوس‌های هیدروکربنی عظیم آن در حال فرود است را دیده‌ایم، قمر کوچک یخی «انسلادوس» (Enceladus) به همراه 101 حفره که صدها لیتر یخ و مولکول‌های هیدروژن را از بستر اقیانوس خود به بیرون پخش می‌کند را نظاره کرده‌ایم و همین اطلاعات موجب شده وجود حیات در انسلادوس محتمل باشد.

مهم‌تر از همه اینکه در طول این سال‌ها کاسینی امکان بررسی دقیق‌تر جو و مکانیسم کلی زحل را برای ما فراهم آورده است. در ادامه 9 مورد از هیجان‌انگیزترین اکتشافات مأموریت کاسینی را بررسی می‌کنیم:

فرود ماهواره هویجنس روی سطح تایتان

در سال 2005 کاسینی یک رویداد تاریخی را رقم زد؛ این سفینه، ماهواره «هویجنس» (Huygens) را به سطح «تایتان» یکی از ماه‌های زحل، ارسال کرد و این برای اولین بار بود که یک ماهواره روی قمر یک سیاره دیگر به‌قصد اندازه‌گیری دمای آن فرود می‌آمد.

اطلاعاتی که از این فرود به دست آمد، نشان داد باوجوداینکه جو این قمر مملو از بنزن است و دریاچه‌های حاوی متان در آن به‌وفور وجود دارند، ولی درواقع تایتان شباهت‌های بسیاری با زمین دارد.

دره‌های مملو از متان مایع در تایتان

تایتان در مقایسه با زمین بسیار سردتر است. سطح این قمر دمایی در حدود منفی 173 درجه سانتی‌گراد دارد. برخی از نقاط سطح آن با متان مایع پوشیده شده که مانند گدازه‌های روان، درحرکت بوده و رودها، دریاچه‌ها و حتی دریاهایی را روی سطح آن ایجاد می‌کنند.

این فرایند حرکت هیدروکربن‌ها که بسیار شبیه به حرکت آب روی زمین است «چرخه هیدرولوژیکی» نام دارد. از سوی دیگر جریان‌های متان که به سمت بالا حرکت می‌کنند، به‌صورت باران بر سطح این قمر فرود می‌آیند.

کاسینی از رادارها و تجهیزات نوری مختلفی بهره می‌برد که به لطف آن‌ها مشخص شد مکانی که دریاچه شمالی تایتان در آن قرارگرفته، بیشترین شباهت را به زمین دارد. دانشمندان پروژه کاسینی اعلام کرده‌اند که شرایط این دریاچه‌ها می‌تواند بر اساس تغییر فصلی که در تایتان رخ می‌دهد، عوض شود.

 ادامه مطلب


 • آخرین ویرایش:یکشنبه 16 مهر 1396
نظرات()   
   
 • تعداد کل صفحات :2  
 • 1  
 • 2  
آخرین پست ها

برای رفع کمبودهای مالی اجرای سند هوافضا قول گرفته ایم..........یکشنبه 21 آبان 1396

پرتاب موشک آنتاریس به دلیل وقوع مشکلات فنی به روز یکشنبه موکول شد...........یکشنبه 21 آبان 1396

خبر های جالب از جهان فضانوردی..........یکشنبه 21 آبان 1396

ملاقات با آقای راهپیمایی در فضا..........یکشنبه 7 آبان 1396

سرمایه‌گذاری کلان عربستان در صنعت فضایی..........شنبه 6 آبان 1396

استقبال از فضانوردان با 16 گلوله داغ!..........شنبه 6 آبان 1396

تمدید ماموریت فضاپیمای کوتوله‌شناس از سوی "ناسا"..........دوشنبه 1 آبان 1396

چند سال طول می كشد تا یك فرد ازنظر جسمی وروحی برای سفر به فضا آماده شود؟..........دوشنبه 1 آبان 1396

آیا زن یا مرد بودن یک نفر برای فضانورد شدن فرق می کند؟..........دوشنبه 1 آبان 1396

آمریکا ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد..........یکشنبه 30 مهر 1396

همکاری سازمان فضایی امارات با لوکزامبورگ..........یکشنبه 30 مهر 1396

10 پرسش از زمین، 10 پاسخ از فضا..........جمعه 28 مهر 1396

"متئور-ام2-1" به واستوچنی رسید...........جمعه 28 مهر 1396

برپایی رقابت کشوری داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و نقاشی با موضوع نجوم و فضا..........پنجشنبه 27 مهر 1396

داده‌های کاسینی فرضیات 30 ساله را نقض کرد..........چهارشنبه 26 مهر 1396

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic