باریس والینف فرمانده سایوز-5 که به همراه خرونف و یلیسیف عملیات استثنایی اتصال دو سفینه سرنشیندار و جابجایی فضانورد را برای نخستین بار در تاریخ فضانوردی انجام داده می گوید: از قزاقستان به همراه  شاتالف، ولینف، خرونف و یلیسیف به فرودگاه ونوکو مسکو پرواز کردیم. اعضاء دولت و برخی فضانوردان هم آنجا بودند. پس از سخنرانی شاتالف و برژنف راجع به پرواز فضایی، با اتومبیل به سوی کاخ کرملین راه افتادیم. در اولین  و سومین ماشین فضانوردان نشستند و در دومین اتومبیل برژنف. ستون اتومبیل ها به سمت مسکو به راه افتاد پس از چند کیلومتر ما از اتومبیل برژنف جلو زدیم و اتومبیل ما در ستون دوم قرار گرفت. در همان حال مردم برای خوش آمدگویی در دو طرف خیابان ایستاده بودند بعد از رسیدن به میدان سرخ به طرف دروازه کرملین رفتند و ما نیز به فاصله تقریباً هفت-هشت متر و یا شاید بیشتر پشت سر آنها رفتیم. هنگام ورود در سمت چپ ما شخصی در لباس پلیس تقریباً از فاصله سه یا چهار متری با اسلحه شروع به تیراندازی به ماشین ما کرد.

شیشه سمت چپ در اثر اصابت گلوله خرد شد و یک گلوله هم مستقیماً به سر راننده اصابت کرد و سرش روی فرمان ماشین افتاد و خون از آن جاری شد. اتومبیل همین طور به جلو می رفت و چند بار به سمت چپ و راست تمایل و سپس متوقف شد و شروع به عقب رفتن کرد. من از لئونف خواستم که ترمز دستی را بکشد. اما او جواب داد: من نمی دانم ترمز دستی کجاست. بالاخره مامور امنیتی که در اتومبیل ما بود به ما کمک کرد. روی شنل لئونف، هم سطح با قلبش، جای گلوله ای بود که بعد مشخص شد به زیر سیگاری گیر کرده است.

اتومبیل برژنف بدون توقف رد شد. اتومبیل بعدی توقف کرد و از من پرسید:  چه اتفاقی افتاده؟ من به طور مختصر در جواب او گفتم: به ما تیراندازی کردند، راننده را زخمی کرده یا کشته اند، نمی دانم. او بی هوش است، اما فضانوردان همگی سالم هستیم.

پرسید: کی شلیک کرد؟ گفتم: نمی دانم ولی فعلاً او را توقیف کرده اند.

بالاخره ما تا جلو در ورودی کاخ کنگره رفتیم. در آنجا برژنف و سایر اعضای دولت ما را پیش خود آوردند. برژنف از من پرسید: همه زنده هستند؟

وقتی گفتم: همه ما زنده هستیم به جز راننده. برای راننده متأثر شد اما از سلامتی ما، بسیار خوشحال شد.

بعدها فهمیدم که از 16 گلوله ای از دو اسلحه شلیک شد، چهارده تا به اتومبیل اصابت کرده، یکی به جایگاه پلیس و آخری هم به موتورسیکلتی که اتومبیل فضانوردان را اسکورت می کرد. راننده موتور سیکلت هم از ناحیه کتف زخمی شده بود. هنگامی که از کسی که به ما تیراندازی کرده بود پرسیدند به چه علت شلیک کرده، با تأسف گفت: نمی خواسته به فضانوردان تیراندازی کند. مدتی بعد اعلام شد که تحقیقات نشان می دهد شخص تیرانداز دچار اختلالات روانی است و به بیمارستان روانی فرستاده شده است!!  • آخرین ویرایش:شنبه 6 آبان 1396
نظرات()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

برای رفع کمبودهای مالی اجرای سند هوافضا قول گرفته ایم..........یکشنبه 21 آبان 1396

پرتاب موشک آنتاریس به دلیل وقوع مشکلات فنی به روز یکشنبه موکول شد...........یکشنبه 21 آبان 1396

خبر های جالب از جهان فضانوردی..........یکشنبه 21 آبان 1396

ملاقات با آقای راهپیمایی در فضا..........یکشنبه 7 آبان 1396

سرمایه‌گذاری کلان عربستان در صنعت فضایی..........شنبه 6 آبان 1396

استقبال از فضانوردان با 16 گلوله داغ!..........شنبه 6 آبان 1396

تمدید ماموریت فضاپیمای کوتوله‌شناس از سوی "ناسا"..........دوشنبه 1 آبان 1396

چند سال طول می كشد تا یك فرد ازنظر جسمی وروحی برای سفر به فضا آماده شود؟..........دوشنبه 1 آبان 1396

آیا زن یا مرد بودن یک نفر برای فضانورد شدن فرق می کند؟..........دوشنبه 1 آبان 1396

آمریکا ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد..........یکشنبه 30 مهر 1396

همکاری سازمان فضایی امارات با لوکزامبورگ..........یکشنبه 30 مهر 1396

10 پرسش از زمین، 10 پاسخ از فضا..........جمعه 28 مهر 1396

"متئور-ام2-1" به واستوچنی رسید...........جمعه 28 مهر 1396

برپایی رقابت کشوری داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و نقاشی با موضوع نجوم و فضا..........پنجشنبه 27 مهر 1396

داده‌های کاسینی فرضیات 30 ساله را نقض کرد..........چهارشنبه 26 مهر 1396

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic